Mi történik a testeddel, ha növényi étrendre váltasz? I. rész

Mi történik a testeddel, ha növényi étrendre váltasz? 1. rész

A vegán életmód napjainkban egyfajta trenddé vált, és a trend csak nem akar véget érni.
Sőt, újabb és újabb népszerűségi hullámnak örvend.
Ez azonban nem volt mindig így.
Tizenhárom évvel ezelőtt, gyakorlatilag őrültnek néztek, mikor elmondtam valakinek, hogy nem eszem húst, tejet, tojást, vagy mézet.
Akkor mit eszel?
Miért sanyargatod magad?
Hogy voltál képes a sajtról lemondani?
Hallottam sorra ugyanazokat a kérdéseket, majd elkezdtem egy blogban megörökíteni a tapasztalataimat, receptjeimet, amelyből három év múlva szakácskönyv is lett.
Az igazság az, hogy soha addigi életem során nem éreztem még annyira jól magamat a bőrömben, mint félévvel vegánná válásom után, és ez mai napig így van.
Azóta rengeteg tudományos kutatásokkal alátámasztott cikk és értekezés jelent meg a témában, így, ha valaki szeretne meggyőződni a hasznosságáról, mielőtt kipróbálná, érdemes az alábbi sorokat elolvasnia.

Először is tisztázzuk, mi is a vegán étrend?

A vegán étrend növényi alapú, és nem tartalmaz állati eredetű termékeket – húst, halat, tejterméket, tojást vagy mézet. Hiba lenne azt gondolni, hogy a vegánok csak zöldséget esznek, mivel a vegán ételek nagyon hasonlítanak a nem vegán ételekhez, csak más alapanyagokból készülnek.
A vegánok ugyanúgy esznek rakott krumplit, főzeléket, fasírtot, pizzát, hamburgert, hot-dog-ot, rántottát, curryt, levest, pudingokat, süteményeket, és sok más népszerű ételt.
A különbség az, hogy ezen ételek zöldségből, gyümölcsből, magvakból, gabonákból, hüvelyesekből, olajos magvakból, vagy zöld levelesekből készülnek. Ebből a hét fő alapanyagcsoportból, gyakorlatilag minden populáris és isteni finom étel elkészíthető. 

Nézzük, mi történik a testünkkel, ha vegán életmódra váltunk, és elhagyjuk az állati eredetű élelmiszereket?

A növényekben nincs koleszterin, és a növényi alapú étrendben általában kevesebb a telített zsír, túlnyomóan egyszeresen, vagy többszörösen telítetlen zsírsavakat fogyasztunk.
Ugyanakkor az étrendünk gazdag rostokban, természetes prebiotikumokban, vitaminokban, ásványi anyagokban, nyomelemekben, és szabadgyök megkötő antioxidánsokban. Ezeknek a tulajdonságoknak és még sok másnak köszönhetően, a növényi alapú étrend döbbenetes hatással lehet rövid távú egészségünkre és jólétünkre, miközben hosszú távon csökkenti a népbetegségek kockázatát.

Felveszi a versenyt, a szív-, és érrendszeri betegségek kialakulása ellen.

A kutatások azt is folyamatosan alátámasztják, hogy a gyümölcsökben, zöldségekben, hüvelyesekben és teljes kiőrlésű gabonákban gazdag növényi alapú étrend előnyös lehet a stroke, a koszorúér- és érrendszeri betegségek, valamint a perifériás artériás betegségek kezelésében, megállításában, sőt visszafordításában. Nem csoda, hogy a vegán étrend áll számos innovatív egészségprogram középpontjában, amelyek célja, korunk leggyakoribb betegségcsoportjának gyógyítása.
https://www.ornish.com/undo-it/ 

Csökkenti a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát

Ma már bizonyított (Dr. T. Colin Campbell: Kína Tanulmány), hogy a feldolgozott húskészítmények és a túlzott vöröshús fogyasztás daganatos megbetegedésekhez vezethet.
De talán arról kevesebbet hallunk, hogy a tej is ugyanannyira veszélyforrás lehet.
Kutatások kimutatták, hogy napi egy csésze tehéntejből készült tej folyamatos megivása akár 50%-kal növelheti a mellrák kockázatát. A kutatások azonban azt mutatják, hogy a vegán étrend összefügg a rákos megbetegedések előfordulásának csökkenésével, és különösen a nőkre jellemző rákos megbetegedések kockázatával, összehasonlítva azokkal, akik nem élnek növényi étrenden.
https://www.sciencedaily.com/releases/2020/02/200225101323.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3565018/ 

Késlelteti, és megakadályozza a kognitív hanyatlást

A kutatások azt is megerősítették, hogy a gyümölcsökben, zöldségekben és teljes kiőrlésű gabonákban gazdag étrend, valamint az alacsony állati eredetű termékek fogyasztása, csökkenti a kognitív hanyatlás kockázatát időskorban. A Szingapúri Nemzeti Egyetem (NUS) Saw Swee Hock Közegészségügyi Iskolájában végzett vizsgálatok több mint 63 000 embert követtek nyomon több mint 20 éven keresztül, és azt találták, hogy azok, akik középkoruktól növényi alapú étrendet folytattak, kisebb kockázattal alakult ki náluk a kognitív hanyatlás tünetegyüttese.
https://academic.oup.com/ajcn/article/110/4/912/5543218 

A cukorbetegség kockázatának csökkentése

A teljes értékű növényi alapú étrend, amely természeténél fogva alacsony koleszterin tartalmú, hatékony eszköz a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésére, kezelésére, sőt visszafordítására, mivel lehetővé teszi az inzulin megfelelő működését. Hatékonynak bizonyult az 1-es típusú cukorbetegség tüneteinek csökkentésében, és kezelésében is. Egy 2003-as NIH tanulmány több ezer 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő beteget tesztelt, és megállapította, hogy a növényi alapú étrend háromszor hatékonyabban szabályozza a vércukorszintet, mint a hagyományos diabéteszes étrend, és a résztvevők heteken belül drámai egészség javulást tapasztaltak. Olyannyira, hogy egyes betegek teljes mértékben tünetmentessé váltak.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5466941/ 

Több energiát ad a mindennapokra

Tapasztalatból írom, nálam ez volt a legszembetűnőbb változás. A kisbabám épphogy két éves lett akkoriban, és nem sokat aludtam éjszakánként. Ennek ellenére már pár hét elteltével is éreztem a különbséget.
Ez másoknál is annyira gyakori „tünet”, hogy már szinte klisévé vált a vegánok körében, pedig igaz!
Nagyon sok ember teste éhezi, szomjazza a mikronutriensekkel teli ételeket. A testünket hirtelen feltöltjük flavonoidokkal, antioxidánsokkal, prebiotikumokkal, rostokkal, és a szervezet ezt egyből meghálálja.
Ne feledjük, hogy a hús és egyéb állati eredetű termékek megemésztése igen sok energiát igényelve, szinte elvonja életerőnket, és azt mind az emésztésre fordítja. Ismerős az, amikor vasárnapi ebéd után legszívesebben leheverednénk? Az semmiképpen sem a könnyű emésztés hozadéka.
Azonban a növényi étrenden élők szinte mindegyike beszámol egyfajta étkezés utáni könnyedségről, és energikusságról.

Pihentetőbb éjszakai alvást nyújt

Egy másik gyakori „tünet”, hogy  a vegánok jobban alszanak.
Lehetséges, hogy a rostban gazdag étrend segít fenntartani az energiaszintet, és bioritmusunk is rendeződik ezáltal.
A 2018-as kutatás kimutatta, hogy a magas zsírtartalmú étrend, valamint a feldolgozott húsok és egyéb állati eredetű termékek fogyasztása súlyosbítja az alvási apnoét, így egyértelmű, hogy az állati eredetű termékek erre is negatív hatással lehetnek. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy egyes embereknél pszichológiai okok is közrejátszanak, ilyen pl a stressz, depresszió, vagy pánikrohamok. Ezt a táplálkozáspszichológia már a mikrobiomon (bélflóra) keresztül hatékonyan gyógyítja.
Lehet az is segít, hogy miközben növényi étrendet folytatunk, nagyobb békére lelünk, hiszen nem járulunk hozzá az állatok szenvedéséhez, és az ökológiai lábnyomunkat is csökkenteni tudjuk általa.
Ez a fajta lelki béke, békés alváshoz, nyugodt és kiegyensúlyozott pihenéshez is vezethet. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1559827618765097 

Szebb bőrünk lesz

Az energikusság mellett, a másik amit magamon is tapasztaltam, az a bőröm kitisztulása, és ragyogása volt.
Sokat szenvedtem kisebb, felnőttkori pattanásoktól, mitesszerektől, de félévvel a váltásom után már egyáltalán nem kellett foglalkoznom ezekkel a bosszantó kellemetlenségekkel.
Akkoriban is nagyon érdekeltek a kutatások, amely egyike arról számolt be, hogy a tejtermékekben lévő genny (mucus) mennyire erőteljes okozója a megfázások mellett a bőrgyulladásoknak és a pattanásoknak.
Sokan, ha abbahagyják csak a tejtermékek fogyasztását, azonnal láthatják bőrükön a pozitív változást.
Már van erre egy kifejezés is, a vegán ragyogás.
A friss gyümölcsök-, és zöldségek antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek segítenek megvédeni a bőrt a sejtkárosodástól, ugyanakkor regenerálják is azt.  A sárgarépában, sütőtökben és édesburgonyában található béta karotin, a kelkáposztában, spenótban, és a papayában található lutein, a bogyós gyümölcsökben, brokkoliban és citrusfélékben található C-vitamin, a brazil dióban, a lucernában és a teljes kiőrlésű gabonákban található szelén, vagy a mandulában, avokádóban és napraforgómagban található E-vitamin mind mind bőrünk ragyogásáért felelnek.
Valójában ezek együttesen táplálják bőrünket, és tartják meg hosszútávon egészségünket, és szépségünket.

Enyhíti az autoimmun és gyulladásos betegségek tüneteit

Immunrendszerünk egy erős beépített védelmi rendszer, amelynek célja, hogy megvédjen minket a behatoló kórokozóktól. Az alulműködő immunrendszer sebezhetővé tesz minket a betegségekkel szemben, de sajnos túl is védekezhet, és ebben az esetben a saját egészséges sejtjeinket is megtámadhatja.
Így allergiát, krónikus gyulladást, legyengítő autoimmun állapotokat, pl. lupust, rheumatoid arthritist és sclerosis multiplexet okozva.  Az immunológusok egyetértenek abban, hogy a növényi bevitel növelése kulcsfontosságú az egészséges immunrendszer támogatásához. Tim Spector professzor, a londoni King’s College genetikai epidemiológiai professzora azt javasolja, hogy hetente együnk 30 különböző fajta gyümölcsöt és zöldséget, hiszen ezek gyulladáscsökkentő komponense nélkül lehetetlen a gyógyulás.
https://www.bbc.co.uk/food/articles/diet_and_immunity

A következő cikkemben folytatom a növényi étrend testünkre gyakorolt pozitív hatásainak bemutatását, figyeljétek az oldalt a jövő héten is.

Keresés

Rólunk

Holisztikus életmódra nevelő iskolánk megtanítja, hogyan segíts másoknak teljes, hosszú és egészséges életet élni, beleértve a sajátodat is.

Legutóbbi cikkeink