A vegánokról általában azt gondolják, hogy szinte csak salátákat, ízetlen párolt zöldségeket esznek. De az igazság nagyon távol áll ettől a kijelentéstől. Sok kezdő vegán esik ugyanis abba a csapdába, hogy kizárólag kész, vagy feldolgozott ételeket eszik, és legkevésbé sem a szivárvány táplálkozásra törekszik.
Vegán életrenden ugyanúgy megbetegedhetünk, sőt a sok irányzat össze is kavarhatja bennünk az étrendi szükségesség alapjait. Nem minden, ami nem állati, zöldség. Sok gabonát, olajos magvat és hüvelyest is eszünk, és ha nem figyelünk, hamar kimaradhat ezekből a zöldség, és felborulhat az egyensúly.
Ha az állatok életét szem előtt tartva, őket étrendünkkel megvédjük, akkor kötelességünk a magunkét is, hiszen csak így tudjuk elvégezni a ránk háruló feladatokat, és csak egészségesen tudjuk szolgálni szeretteinket.
Vegán életmódtanácsadói munkám során gyakran találkozom olyan vegánokkal, vagy vegetáriánusokkal, akik nagyon kevés zöldséget és zöld levelest fogyasztanak, de a vegyes táplálkozásúak sem viszik túlzásba.
Ez a cikk,- tehát bárhogyan is étkezünk-, útmutatást adhat az egészségesebb, változatosabb és tápanyagdúsabb étrend kialakítása felé.
1. A szendvics ereje
Ne becsüljük le a szendvicseket! Ha minden komponensét egészséges alapanyagokra cseréljük, nagyszerű tápanyagbombát tudunk gyártani, akár ebédre, vagy reggelire.
A sült tofu mellé vághatunk hosszúkás lilakáposztát, sárgarépát, vagy retket, és kiegészíthetjük ropogós, friss salátával. Grillezhetünk paprikát, cukkinit, vagy padlizsánt, kevés bazsalikommal és vegán fetával mennyei mediterrán szendvicset készíthetünk. Mindig legyen benne zöldleveles, és legalább 3 színű zöldség. A variáció végtelen.
Ha unod a kenyeret, akkor teljes kiőrlésű, gluténmentes tortillába, vagy nori lapba, sushiként is megtekerheted.
2. Mixelj!
Szerintem mindenkinek van olyan ismerőse, aki ki nem állhatja a zöldsalátát. Ha egy ilyen embernek mondod, hogy egyen több zöldet, inkább megijed, de nem fog változtatni. Nekik- és mindenkinek- ajánlom a zöld smoothie-t (zöldturmix), mert abban legalább 2 salátára is elegendő zöldet és zöldséget tudunk úgy beleturmixolni, hogy nem fogjuk érezni a zöld ízt. Ha édes gyümölcsökkel keveredik, az teljesen elnyomja a zöldeket. Kortyolgatva eltelít, a szomjunkat is oltja és nagyon finom.
Az én kedvenc zöldturmixom: egy turmixgépbe tegyél egy érett banánt, egy zöldalmát, egy ujjnyi gyömbért, két marék zsenge bébispenótot. Önts rá kevés kókusztejet, és feléig vizet. Tökéletes méregtelenítő, gyulladáscsökkentő antioxidáns italt kapsz, amit, ha egyszer megkóstolsz, nem fogsz tudni abbahagyni!
3. Mindent bele!
Nem csak maradékmentő ötlet egy izgalmas ízvilágú ázsiai wok vagy curry, de abba tényleg mindent bele tudsz sütni/főzni úgy, hogy nem lesz kellemetlen az íze egyik zöldségnek sem, még olyannak sem, amelyet lehet, hogy nem szeretsz.
Minél színesebb annál jobb. Legyen benne pl sárga cukkini, vagy paprika, narancssárga répa, zöld póré vagy zeller, lilahagyma, és máris kész a tökéletes ebéd, vagy vacsora. Válassz hozzá barnarizst, vagy quinoát, készíts egy szezámolajos mogyoróvajas szószt, és máris az asztalodon megannyi zöldséges finomság, amelyet magában lehet, hogy nem is tudnál egyszerre megenni.
4. Buddha tálja
Az étel előkészítéssel sok időt spórolhatunk meg, így én a legelfoglaltabb vendégeimnek gyakran javaslom a Buddha tálak készítését. A Buddha-tálakban mindig van főtt gabona(rizs, quinoa, rizstészta) sült vagy hüvelyes (tofu, tempeh, csicseri, lencse, vagy bab) zöld saláta, és legalább 3 vagy 4 féle sült, vagy nyers színes zöldség. Lehet az utóbbi kettőt megterhelő, vagy unalmas lenne magában megenni, de ha kedvenc sülteddel, tésztáddal vagy gabonáddal egészíted ki, és leöntöd egy nagyon finom szósszal, akkor még az is lehet, hogy a legkedvesebb ételed lesz mindközül.
Bármit is készítesz, adj hozzá zöldsalátát, és színes zöldséget, majd keverd össze őket. Minden hagyományos, vagy unalmas köretet izgalmassá tudunk így tenni.
5. Fifty-fifty
Ha kétséged van afelől, hogy elég zöldet, vagy zöldséget eszel, csak néz meg a tányérod arányát. Az az ideális tányér, melynek összetétele 50% arányban zöldséget+zöldeket, másik fele gabonákat + hüvelyeseket tartalmaz.
Így nagyon egyszerű ellenőrizni, vagy kezdetben kisebb arányban kezdeni, és idővel 50%-ban a tányérunk tartalmát szivárvánnyal megtölteni. Bizonyított, hogy nem csak a szánkkal, nyelvünkkel, de valójában a szemünkkel is táplálkozunk, így az íz mellett, minden szín külön terápiás jelleggel hat az emésztésünkre.
Összességében elmondható, hogy zöldségeket enni nem nehéz, csak némi kreativitásra, és változatosságra van szükségünk. Sokat segít, ha megismerünk és elsajátítunk pár könnyű zöldséges alapreceptet, amelyet mindig az adott szezonális zöldségekre cserélhetünk, vagy kiegészíthetünk.
Ugyanez a tippem a salátöntetekre, mártásokra, és a szószokra vonatkozóan is, hiszen ezek ismeretében játszi könnyedséggel fogunk nem csak tápláló, de mennyeien finom ételeket is fogyasztani.
További receptötletekért, vagy ezek elsajátításához keresd fel online, a világ bármelyik pontjáról, szabad időbeosztással végezhető e-lerning alapú főzőiskolámat, hogy ne okozzon problémát az életmódváltás!
https://gretafozoiskola.hu/